Węzeł Jasło – nowy rozkład jazdy

Tomasz Machowski   13 grudnia 2009   Możliwość komentowania Węzeł Jasło – nowy rozkład jazdy została wyłączona

Od dnia dzisiejszego w całej Polsce obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Dla Podkarpacia oznacza to przede wszystkim wznowienie po wielu latach ruchu na całości linii Rzeszów – Ocice oraz wynikłe z coraz ostrzejszej rywalizacji przewoźników kolejowych zmiany w ofercie na „magistrali”, czyli linii łączącej Tarnów z Przemyślem. Znacznie mniej zmian, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę te pozytywne, czeka podróżnych wybierających pociąg w podróży po południowej części województwa.

Utrzymana została liczba siedmiu par pociągów osobowych między Jasłem a Zagórzem. Rozkład skonstruowano w taki sposób, aby zapewnić dojazd z obu kierunków do Krosna na 06:00, 07:00 i 08:00 rano, oraz do Sanoka z kierunku Krosna na 07:00 i 08:00. Ilość połączeń sprawia, że jak na linię lokalną oferta nie jest najgorsza, niemniej jednak obowiązujące na linii prędkości, relatywnie wysokie ceny biletów i kompletny brak jakiejkolwiek aktywności Działu Marketingu Zakładu Przewozów Regionalnych w Rzeszowie zapewne przesądzą o mizernej frekwencji w tychże pociągach.

Sanok z ukraińskim Chyrowem połączą, podobnie jak w rozkładzie 2008/2009 dwie pary pociągów osobowych. Ograniczeniami w ich kursowaniu będą okresy świąt Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego, juliańskiego, świąt Wielkanocnych oraz, co jest nowością, soboty i niedziele. Według opinii korzystających z połączenia jest to pierwszy krok do jego likwidacji. Zmiana cieszy natomiast pracujących na przejściu granicznym celników, którym w weekendy odpadnie obowiązek żmudnej kontroli przejeżdżających przez granicę składów.

Bez zmian w ilości połączeń i terminach kursowania pozostają połączenia Zagórza z Łupkowem, gdzie utrzymane zostało również skomunikowanie ze słowackim szynobusem do stacji Medzilaborce. Podobnie, jeśli chodzi o zakres zmian ma się sytuacja na linii Jasło – Rzeszów. Południe województwa ze stolicą połączą dwa pociągi osobowe, z czego jeden nie będzie kursować w okresach świątecznych.

Nowy rozkład jazdy dla Podkarpacia zaprojektowano z założeniem sprawności wszystkich czterech używanych w województwie szynobusów. Z racji tego, że w Nowym Sączu w naprawie przebywają dwa pojazdy serii SA109, oraz z powodu „prestiżu” połączeń Rzeszów – Stalowa Wola i trudności z dojazdem autobusem do niektórych stacji pomiędzy Jarosławiem a Horyńcem, pasażerowie na południu Podkarpacia jeszcze przez jakiś czas skazani będą na autobusową komunikację zastępczą.

Najbardziej rzucającym się w oczy szczegółem jest całkowity brak pociągów pospiesznych do Zagórza. Odpowiedzialna za połączenia spółka PKP Intercity likwidując je, praktycznie pozbawiła możliwości dojazdu w Bieszczady koleją mieszkańców innych rejonów Polski niż Podkarpacie. Nieoficjalnie mówi się, że o decyzji PKP IC zdecydował brak spalinowych lokomotyw do obsługi tych połączeń, natomiast ich wypożyczanie było dla spółki zbyt kosztowne. Kolejną nieoficjalną informacją jest ta, mówiąca o planach uruchomienia pociągów pospiesznych do Zagórza w okresie wakacyjnym. Dla poparcia tej teorii podaje się fakt kilkunastominutowego postoju w Stróżach pociągów TLK z Warszawy i Gdyni do Krynicy. Czas ten miałby zostać wykorzystany na manewry z grupą wagonów do Zagórza.


Zimą żaden skład pospieszny nie dotrze do Zagórza…
Zdjęcia: Tomasz Machowski
Źródło: informacja własna