Linia 71 – Grudniowe nadzieje

Darek Krysztofiak   1 listopada 2009   Możliwość komentowania Linia 71 – Grudniowe nadzieje została wyłączona

Już od kilku lat połowa grudnia na kolei jest czasem, gdy w życie wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów, z czym związane są zazwyczaj negatywne zmiany. Inaczej ma być w przypadku modernizowanej od trzech lat linii Ocice – Rzeszów Główny. W mediach, czy choćby na naszym ideaboxie, co chwila pojawiają się nowe i niestety najczęściej sprzeczne ze sobą informacje dotyczące relacji i ilości pociągów. Dlatego też, pisząc ten artykuł postanowiłem zupełnie odciąć się od tych informacji, choć tytuł sugeruje coś innego zupełnie i skupić się na tym, co obecnie dzieje się na szlaku od Ocic do samego Rzeszowa, a dzieje się wiele.
Już trzy lata minęły od rozpoczęcia gruntownej modernizacji linii 71, zaś w tym roku roboty prowadzone są nie tylko na każdym szlaku, ale nawet pomiędzy każdym z przystanków. Tak duże ”rozstrzelenie” prac w połączeniu z mnogością obowiązków w moim osobistym życiu, spowodowało, iż śledzenie ich na bieżąco stało się dla mnie bardzo trudne, a bez pomocy kilku Osób byłoby wręcz niemożliwe. Jednak zupełnie inaczej sprawy się mają, gdy widzi się coś na własne oczy, a zupełnie inaczej jest pisać, gdy ma się jedynie przekaz słowny, ewentualnie wspomagany zdjęciami. Poza tym wiele prac zostało rozpoczętych i nie są one zakończone. Zawsze próbowałem opisywać wszystko chronologicznie, jednak zupełnie inaczej będzie tym razem, gdyż zapraszam Was na wycieczkę po szlaku od Ocic do Rzeszowa, gdzie będę pełnił rolę przewodnika, a po jej zakończeniu proszę o ocenę.
Niestety naszą podróż zaczynamy w miejscu, gdzie już dawno mnie nie było, stacja w Ocicach. To tutaj w obecnej chwili stacjonują praktyczne wszystkie maszyny torowe, biorące od września udział przy wymianie nawierzchni torowej na odcinku Ocice – Jadachy. Prace prowadzone przez Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych z Krakowa, postępują niezbyt szybko, czasami nocą w ciągu kilkunastogodzinnych zamknięć torowych. W przerwie pomiędzy zamknięciami odbywa się ruch pociągów towarowych. Kilka dni temu pojawił się przetarg na niewielki remont wschodniej części stacji Ocice, czyli torów nr 2 i 4. Idąc w kierunku Jadachów napotykamy w kilometrze 1,500 pierwszy z remontowanych obiektów, jest to most. Tuż za mostem po prawej stronie pozostałości po nastawni posterunku odgałęźnego Cygany, a po lewej plant po torze do stacji Olendry. Za łukiem w kilometrze 2,018 mijamy niedawno zabudowaną, jednak nieczynną samoczynną sygnalizację, płyty na przejeździe typu MIROSŁAW, tutaj też powstaje peron nowego przystanku Cygany. Mijamy jeszcze jedną sygnalizację w kilometrze 2,998. Nowa nawierzchnia jest ułożona praktycznie do samych Jadachów, gdzie widać wyraźne prace przy przebudowie peronu. Na odcinku pomiędzy Jadachami a Dębą Rozalin na łuku pod Tarnowską Wolą widać poszerzoną ławę torowiska, tutaj przeprowadzono korektę układu geometrycznego toru, dalej mijamy jeden przejazd kat. C z ssp w kilometrze 9,259 , nową tarczę ostrzegawczą i wjazdowy semafor świetlny ustawiony obok kształtowego, a następnie semafory wyjazdowe i powtarzające, na peronie i obok nastawni DR ustawiono nowe lampy oświetleniowe.

Foto. 1. Semafory wyjazdowe stacji Dęba Rozalin w kierunku Ocic.

Na ulicy Kościuszki w Nowej Dębie kolejna sygnalizacja, za nią po lewej budowany jest nowy peron, za którym kolejna sygnalizacja i po lewo plant po starym peronie. W lesie wyremontowany przepust i kolejna sygnalizacja, co ciekawe z półrogatkami, tu podobnie jak w Tarnowskiej Woli był korygowany łuk.

Foto. 2. Nowy peron przystanku Nowa Dęba w trakcie budowy, widok w kierunku Kolbuszowej.

Foto. 3. Wyremontowany przepust w kilometrze 14,623 na szlaku Nowa Dęba – Kolbuszowa.

Do Majdanu Królewskiego napotykam jeszcze kilka przebudowanych i wyremontowanych przepustów. Na przejeździe kolejowym w Hucie Komorowskiej obok szkoły pojawiły się cztery półrogatki z telewizją użytkową i znów łuk po korekcie. Na łuku przed wiaduktem drogi nr 9 przejazd na polnej drodze zmienił kategorię z D na F i jest na stałe zamknięty, za wiaduktem kolejny przebudowany przepust. Tutaj znów zaczynają się dziewicze tereny, gdzie moja stopa dawno nie stanęła, jednak dzięki materiałom przetargowym na stronie PLK mam jako taki wzgląd na sytuację, nie mniejszą wartość mają informacje od Znajomych. Za kolejnym łukiem mijamy przystanek osobowy Komorów Podmurynia, który ma być przebudowany. Po długiej prostej znów długi i skorygowany niedawno łuk, a na nim w kilometrze 25,521 przejazd z sygnalizacją. Po drodze do Cmolasu mijamy kolejne wyremontowane i przebudowane obiekty i przejazdy wyposażone w ssp. W samym Cmolasie widać już uporządkowane miejsce na nowy peron, na przejeździe pojawiła się sygnalizacja, a za przejazdem wyregulowano łuk. Przed Kolbuszową uwagę zwraca wyremontowany most w Zarębkach i kolejna sygnalizacja w Kolbuszowej Dolnej. Na odcinku od Kolbuszowej do Widełki zmodernizowany przejazd w Wojkowie, wyremontowane przepusty i nowa sygnalizacja przed wyremontowanym wiaduktem nad drogą krajową nr 9 w Widełce.

Foto. 4. Sygnalizacja przejazdowa w Widełce kilometr 45,213.

Za przystankiem w Widełce kolejna nowa sygnalizacja na przejeździe obok Petro Tanku, przed samym Głogowem Małopolskim też regulowano łuki. W stacji Głogów Małopolski i z obu stron przed nią wymieniono tor nr 1 i wyremontowano cztery rozjazd i przejazd kolejowy na drodze obok cmentarza. Za Głogowem w kierunku Rzeszowa pojawiły się dwie nowe sygnalizacje świetlne na przejazdach, a część tych, które już były czeka modernizacja. W Rogoźnicy i Miłocinie powstają nowe perony. Zaczernie, tutaj przebudowany zostanie peron, przepust, most i wyregulowane dwa łuki przed i za nim. Tarcza ostrzegawcza i semafor wjazdowy przed Rzeszowem Zachodnim zostały przesunięte dalej w związku z planowanym podniesieniem prędkości, przebudowano również jeden z przepustów, tuż przed samą stacją w kilometrze 63,977.
Jesteśmy w Rzeszowie… Tutaj nasza wycieczka się kończy, jednak nie kończą się dalsze tegoroczne prace na linii kolejowej nr 71 i opisywany przeze mnie stan obecny modernizacji już za kilka tygodni, będzie zupełnie inny. Dodam jeszcze, iż wzdłuż całej linii Ocice – Rzeszów Główny od mają do października ułożono kabel TKM. Poza tym w związku z robotami torowymi w Zaczerniu, od dnia 13 sierpnia 2009 do obecnej chwili za wszystkie pociągi osobowe Rzeszów – Kolbuszowa – Rzeszów, kursuje zastępcza komunikacja autobusowa, zaś pociągi towarowe do Widełki ORLEN i Głogowa Małopolskiego dojeżdżają od strony Ocic, w relacji Chmielów koło Tarnobrzega – Widełka ORLEN/Głogów Małopolski – PKP Cargo i Tarnobrzeg – Widełka ORLEN – CTL.

Foto. 5. Zdawczy relacji Chmielów koło Tarnobrzega – Widełka ORLEN z SM48-120 i SM48-043 wjeżdża do stacji Kolbuszowa.

Wszystkim mniejszym i większym Informatorom, bez których nie powstałby ten artykuł dziękuję za pomoc, a w szczególności Żonie i Córce za cierpliwość, Mielonemu za zdjęcia i codzienną porcję świeżych wieści, Adrianowi za śledzenie przetargów, a Krzyśkowi za mobilizację. Osobiście czekam na zakończenie wszystkich tegorocznych prac, które będę mógł podsumować w przyszłym roku.
Zdjęcia: Mielony foto. 1-3; Dariusz Krysztofiak foto. 4 i 5.
Źródło: Mielony, Wojciech Cupiał, Adrian Karwat, Dariusz Krysztofiak, Użytkownicy ideabox PKn, PLK S.A., www.przetargi.plk-sa.pl