Stalowa Wola: nowe-stare połączenia od grudnia

Adrian Karwat   25 października 2012   Możliwość komentowania Stalowa Wola: nowe-stare połączenia od grudnia została wyłączona

Zbliżający się koniec roku jest już od 10 lat momentem zmiany rozkładu jazdy. Choć w Polsce od pewnego czasu data ta ma znaczenie symboliczne (w tym roku rozkład jazdy miał 8 edycji, a niektóre połączenia po kilkadziesiąt wersji kursowania), to właśnie początek grudnia jest chwilą największych zmian – wprowadzane są nowe połączenia, likwidowane stare a duża część poddawana znacznej korekcie.

Dla Podkarpacia nowy rozkład jazdy będzie dość przełomowym – coraz bardziej zaawansowana modernizacja magistrali E30 Kraków – Rzeszów – Przemyśl spowoduje, że od grudnia nie będzie już połączenia dalekobieżnego, jadącego dalej niż do Krakowa. Taką decyzję podjął zarządca infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Ma to umożliwić ograniczenie opóźnień pociągów, które nie będą przenoszone dalej „w kraj” lub na odcinek modernizowany. Dla podróżnych oznacza to, że z Rzeszowa do Wrocławia czy Warszawy dostać się będą mogli poprzez przesiadkę w Krakowie. Jest to jednak tylko ta gorsza strona medalu – Podkarpacie uzyska także nowe połączenia kolejowe, które omijać będą modernizowany odcinek.

Najwięcej nowych połączeń zauważyć będzie można w węźle stalowowolskim – na początek powiedzmy jednak kilka słów o połączeniach istniejących. W kierunku Przeworska nadal kursować będzie 6 par pociągów REGIO, o nieznacznie (kilka-kilkanaście minut) zmienionych godzinach kursowania. Kierunek lubelski to nadal 5 par pociągów REGIO, których relacje zostaną rozbite – będzie to koniec połączeń Lublin – Rzeszów, o których wspominała już prasa. W Rozwadowie możliwa będzie przesiadka na pociągi do/z Rzeszowa, a czas oczekiwania wynosić będzie od 20 do 50 minut. Ostatni pociąg w kierunku Lublina odjedzie o 18:19, czyli około 30 minut wcześniej niż obecnie i rozpocznie bieg na stacji Stalowa Wola Rozwadów (dotychczas Stalowa Wola Południe). W drugą stronę pierwszy pociąg z Lublina dotrze do Rozwadowa godzinę wcześniej (7:36), a 3 pociągi będą kursowały do stacji Stalowa Wola Południe.

W kierunku Rzeszowa pierwszy pociąg rozpocznie natomiast bieg na stacji Stalowa Wola Południe; wydłużona zostanie również relacja dotychczasowej jednej pary pociągów Tarnobrzeg – Rzeszów Główny, pojedzie ona do i z Rozwadowa, przyjeżdżając o 14:23 a odjeżdżając do Rzeszowa o 14:44. W drugą stronę wszystkie pociągi zakończą bieg na stacji Stalowa Wola Rozwadów.

Największe zmiany nastąpią jednak w segmencie pociągów dalekobieżnych, gdzie dojdzie kilka nowych połączeń. Utrzymane zostanie kursowanie pociągu z Przemyśla do Warszawy przez Sandomierz. Pojedzie on jednak zmienioną trasą przez Dęblin z powodu modernizacji odcinka Warszawa – Warka. Nowością będzie natomiast nocne połączenie z Warszawy Wschodniej do Przemyśla – pociąg do Rozwadowa przyjeżdżać będzie po 7 rano, a odjeżdżać z Rozwadowa tuż przed północą. Takie połączenie funkcjonowało jeszcze na początku XXI wieku. Pociąg kursować będzie codziennie trasą przez Sandomierz, również z pominięciem Warki. Wagony na i z tego pociągu w Warszawie będą przełączanie do składu, jadącego z Krakowa do Gdyni Głównej. Nowe połączenie otrzymana nazwę „MONCIAK-KRUPÓWKI”. W rozkładzie jazdy pozostanie również „HETMAN”, jednak z uwagi na wspomniane prace modernizacyjne jego relacja zostanie skrócona do/z Krakowa Głównego. Pojedzie on również wcześniej – z Rozwadowa przed 6 rano, by w Krakowie zameldować się przed 12. W drugą stronę wyjedzie z Krakowa o 15 i w Rozwadowie pojawi się prawie równo o 21. Kolejne dwa nowe połączenia to „WIENIAWSKI” Rzeszów – Gdynia – Rzeszów, odjeżdżające ze stolicy Podkarpacia po 6 rano, z Rozwadowa o 8:29. Pociąg pojedzie przez Lublin; w drugą stronę pojawi się w Rozwadowie po 21, do Rzeszowa dojedzie tuż po 23. Drugim z bezpośrednich połączeń jest pociąg „SOLINA” z Przemyśla do Bydgoszczy, który z Rzeszowa odjedzie prawie w samo południe. W drugim kierunku będzie on miał wydłużoną relację z Piły, w Rozwadowie pojawi się tuż po 15, a w Rzeszowie 17:05. Ostatnim połączeniem będzie weekendowy pociąg interREGIO o rozbitej relacji – w piątki pojedzie z Kielc do Przemyśla i w Rozwadowie meldować cię będzie o godzinie 21:48, natomiast w drugą stronę z Przemyśla do Wrocławia (odjazd z Rozwadowa  15:00). W tym kierunku pociąg kursować będzie w niedziele. Nie jest pewna jeszcze jego trasa, jednak z nieoficjalnych źródeł wiadomo, iż pojedzie on przez „linię siarkową”. Będzie to więc powrót pociągu na tę linię po latach przerwy.

Podsumowując, nowy rozkład jazdy to w Stalowej Woli 4 nowe połączenia dalekobieżne, które poprawią znacznie komunikację z Warszwą, Lublinem czy Rzeszowem. Nie można jednak zapominać, że nie będą one pozbawione dotychczasowych problemów – niskiej prędkości handlowej, standardu wagonów czy złej oferty biletowej. Czy podróżni będą chcieli skorzystać z nowych połączeń, przekonamy się już niedługo.