Tarnobrzeg – naprawa główna toru nr 1.

Adrian Karwat   2 stycznia 2008   Możliwość komentowania Tarnobrzeg – naprawa główna toru nr 1. została wyłączona

Od dłuższego czasu tor nr 1 na stacji w Tarnobrzegu wymagał remontu. Kilka lat temu wprowadzone zostało ograniczenie prędkości na nim do 20 km/h, jednak nie przeszkadzało ono w prowadzeniu ruchu, gdyż większość pociągów (w tym wszystkie pasażerskie) miała na stacji postój. Pociąg pospieszny „Hetman” wjeżdżał więc na tor 2, przy drugiej krawędzi peronowej. W kwietniu 2007 roku wprowadzono jednak ograniczenie doraźne do 10 km/h (a od 1.07 jako stałe), co powodowało coraz większe problemy w eksploatacji, zwłaszcza przy przejazdach pociągów towarowych. Jednocześnie pogarszał się coraz bardziej stan techniczny, co mogło spowodować zamknięcie toru. W przeciwnym wypadku zagrożone byłoby bezpieczeństwo przewożonych przesyłek i osób.

W ostatnim czasie przystąpiono jednak do naprawy 680-metrowego odcinka toru. Rozebrano całą zużytą nawierzchnię toru. Tymczasowo ruch pociągów przelotowych odbywa się po torze nr 2. Ułożony został nowy tor na podkładach betonowych PS-94 z przytwierdzeniem sprężystym typu SB-3. Zastosowany typ szyn to 60E1 lub 49E1. Obecnie trwa jeszcze podbijanie toru i profilowanie podsypki.


Foto nr 1. – Zgarniarka ZT-250 formuje tłuczeń.


Foto nr 2. Podbijanie toru.


Foto nr 3. Ułożona nowa nawierzchnia.

Podsumowując, jest to pierwsza poważniejsza inwestycja na linii 25 od 1997 roku, kiedy to w wakacje wymieniano nawierzchnię na dłuższym odcinku pomiędzy stacjami Mielec i Jaślany. Wymieniona inwestycja miała być początkiem szeroko zakrojonej modernizacji linii. Czy tym razem też tak będzie? Ciężko komukolwiek w to wierzyć. Jedynie czas zweryfikuje nasze nadzieje i oczekiwania. Na koniec pozostaje mi dodać, że w ramach przetargu razem z naprawą toru w Tarnobrzegu zostanie wymieniona część nawierzchni pomiędzy Chmielowem a Padwią.
Zdjęcia: Mateusz Krasny (meus)
Źródło: informacja własna