Świętokrzyskie — nowe pomysły PKP

Krzysztof Dobrzański   21 marca 2007   Możliwość komentowania Świętokrzyskie — nowe pomysły PKP została wyłączona

Dyrektor Świętokrzyskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Adam Młodawski, na prośbę prezydenta Kielc, przedstawił opracowanie zawierające kilka ciekawych pomysłów dotyczących rozwoju kolei w województwie Świętokrzyskim. Oprócz modnych pomysłów w stylu połączenia szynobusowego z kieleckim lotniskiem (którego jeszcze nie ma), jeden jest szczególnie warty uwagi z punktu widzenia Podkarpacia.

Chodzi mianowicie o budowę linii, czy raczej brakującego 40-kilometrowego odcinka, łączącego Kielce z Tarnowem, a konkretnie Busko Zdrój z Żabnem na linii Tarnów – Szczucin. Budowa miałaby pochłonąć 218 mln zł i umożliwić Kielcom dogodne połączenia m.in. z Zagórzem i dalej Koszycami, Budapesztem, Bukaresztem czy Warną. Oczywiście biorąc pod uwagę gęstość linii kolejowych w południowo-wschodniej części naszego kraju byłoby to rozwiązanie bardzo pożądane, ale nie niezbędne.

Trwają rozmowy na temat planowanej modernizacji Sandomierz – Skarżysko Kamienna do prędkości między 140 a 160 km/h, kwestią czasu jest więc przywrócenie połączeń między Tarnobrzegiem i Kolbuszową. To stwarza możliwość uruchomienia stosunkowo niskim kosztem szybkich szynobusowych połączeń z Kielc do Rzeszowa (i ewentualnie dalej na południe) właśnie przez remontowaną linię 71 oraz wciąż istniejącą Włoszczowice – Chmielów.

Być może pociągi relacji np. Kielce – Koszyce jadące przez Tarnobrzeg i Rzeszów cieszyłyby się większym powodzeniem niż uruchomiony przed laty z wielką pompą i niedługo potem po cichu zawieszony pociąg przyspieszony z Rzeszowa do Koszyc.
Zdjęcia:
Źródło: Echo Dnia