Sanok Dąbrówka – znikającej infrastruktury ciąg dalszy.

Tomasz Machowski   31 marca 2009   Możliwość komentowania Sanok Dąbrówka – znikającej infrastruktury ciąg dalszy. została wyłączona

Nieco ponad rok temu w związku z rozbiórką budynków stacyjnych w Wojaszówce i Rzeszowie Osiedlu pisaliśmy o znikającej infrastrukturze przy linii 106. Okazuje się, że wyburzanie dworców rozpoczęto także na drugiej linii węzła jasielskiego – ze Stróż do Krościenka.

Miesiąc marzec był ostatnim, w którym można było zobaczyć budynek przystanku osobowego Sanok Dąbrówka. Była to niewielkich rozmiarów, typowa dla linii galicyjskich chatka mieszcząca poczekalnię, kasy (od kilku lat nieczynne) oraz dróżnika obsługującego pobliski przejazd kolejowy. Wartym podkreślenia jest fakt, że budynek legitymował się ponad stuletnią metryką i pochodził z okresu budowy linii. Zniszczono zatem kolejną pamiątkę, która powinna być uznana za zabytek. Jedynym śladem po budowli jest niewielkich rozmiarów rumowisko.

Wraz ze zburzeniem budynku przystanku w Dąbrówce pozbawiono potencjalnych podróżnych możliwości skorzystania z poczekalni. Dróżnik został przeniesiony do ustawionej na peronie budki.

Konsekwencja w burzeniu nieużywanych budynków stacyjnych na Podkarpaciu pozwala sądzić, że w najbliższym czasie ten sam los spotka kolejne dworce przy linii 108. Najprawdopodobniej będą to budynki w Widaczu i Milczy, zamknięte od dłuższego już czasu.

Zdjęcia: Przecin
Źródło: informacja własna