Rzeszów i Zaczernie – zmodernizują przejazdy

Darek Krysztofiak   18 października 2007   Możliwość komentowania Rzeszów i Zaczernie – zmodernizują przejazdy została wyłączona

Rozpoczęły się prace przy doposażeniu przejazdów zlokalizowanych na szlaku Rzeszów-Głogów Małopolski na linii Ocice-Rzeszów. Przetarg na ich wykonanie ogłoszony został pod koniec marca bieżącego roku i obejmował zaprojektowanie, a następnie wykonanie robót, związanych z zabudową samoczynnej sygnalizacji przejazdowej wraz z budową linii zasilania energetycznego w kilometrze 66,130 oraz unowocześnienie istniejącej sygnalizacji w kilometrze 59,857 polegającej na wymianie kabli, czujników mechanicznych na CTI-3 i modernizacji szafy sterującej. Przy wyborze wykonawcy przyjęto kryterium, którym była najniższa cena, którą w wysokości 1.203.474,15 złotych zaproponował katowicki Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o., zaś w postępowaniu odrzucona została oferta firmy KOLHUT Sp. z o.o. z Krakowa, która była wykonawcą prac przy urządzeniach sterowania ruchem kolejowym na szlaku Rzeszów-Kolbuszowa w ubiegłym roku.
Do obecnej chwili na przejeździe w kilometrze 59,857 zainstalowano nową szafę aparatowo-zasilającą i podstawy pod sygnalizatory oraz prawie zakończono układanie kabli do czujników torowych. Od dnia 10 października do ostatecznego zakończenia prac i odbioru technicznego sygnalizacja będzie nieczynna.

Na przejeździe w kilometrze 63,130, przez który przebiega ulica Borowa w Rzeszowie, dokonano niezbędnych pomiarów geodezyjnych. Cieszy fakt, iż poprzez zamontowanie samoczynnej sygnalizacji, podniesie się bezpieczeństwo na tym groźnym przejeździe, o czym świadczy nie tylko postawiony znak, ale i porozrzucane w okolicy szczątki karoserii aut. Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, gdy użytkownicy pojazdów będą przestrzegać obowiązujących przepisów kodeksu drogowego.

Zdjęcia: Dariusz Krysztofiak
Źródło: informacja własna i www.plk-sa.pl