Ruszyły pociągi sezonowe

Krzysztof Dobrzański   25 czerwca 2007   Możliwość komentowania Ruszyły pociągi sezonowe została wyłączona

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi kursowanie rozpoczęło kilka pociągów sezonowych. W tym roku oferta składa się z następujących pociągów nocnych: Zagórz-Gdynia (przez Stróże, Tarnów), Rzeszów-Kołobrzeg (przez Kraków) i Rzeszów-Hel (przez Stalową Wolę, Lublin) oraz z łączników do pociągów Wisłok (Zagórz-Warszawa), Bieszczady (Zagórz-Gliwice, przez Rzeszów) i nocnego Przemyśl-Wrocław (do Jeleniej Góry). Ponadto już od kwietnia pociąg pospieszny Przemyślanin jeździ w relacji wydłużonej do Świnoujścia.

Niestety, z wyżej wymienionych pociągów wagony z miejscami do leżenia prowadzą tylko Wisłok, pociąg do Kołobrzegu (kuszetka jest doczepiana w Krakowie Płaszowie), a wagon z miejscami do leżenia i wagon sypialny prowadzi wyłącznie Przemyślanin, jak zresztą przez cały rok. Wagonów sypialnych nie ma już Chełmoński, odkąd wprowadzono zakaz wjazdu wagonów na wózkach wyposażonych w SUW na terytorium Ukrainy, więc z nocnych połączeń międzynarodowych pozostały tylko wagony bezpośrednie dołączane do Ślązaka i Soliny.

O wiele lepiej w tym roku wygląda za to sytuacja z przewozem rowerów. Odkąd Podkarpacki ZPR wzbogacił się o wagony z zaadaptowanym do tego celu jednym z przedziałów, rowery można już wygodnie przewozić w takich pociągach jak San (Przemyśl-Warszawa), Wisłok czy Ślązak (Przemyśl – Zielona Góra). Oczywiście można je równie wygodnie przewozić także w wagonach bezprzedziałowych, które włączone są w składy pociągów Roztocze, Bieszczady (tylko części przemyskie), Światowid i Galicja.

Jako ciekawostę dodam, że dziś pociąg pospieszny do stacji Hel prowadził w większości wagony wyposażone w nawiewy, z wypisaną na ostoi stacją Poznań.
Zdjęcia: Krzysztof Dobrzański
Źródło: informacja własna