Ocice-Kolbuszowa – trwa przebudowa obiektów inżynieryjnych

Darek Krysztofiak   23 maja 2008   Możliwość komentowania Ocice-Kolbuszowa – trwa przebudowa obiektów inżynieryjnych została wyłączona

W kwietniu bieżącego roku rozpoczęły się pierwsze tegoroczne roboty budowlane na linii kolejowej nr 71. Na dwóch odcinkach, Jadachy – Dęba Rozalin i Cmolas-Kolbuszowa znajdujących się na szlaku Ocice-Kolbuszowa prowadzone są prace przy przebudowie dwóch mostów, sześciu przepustów i zabezpieczeniu podtorza na dwóch czynnych osuwiskach.

Stare budowle inżynieryjne oraz nasyp na osuwiskach po demontażu toru zostały całkowicie usunięte, a na początku maja rozpoczęto kolejną fazę robót, polegającą na budowie zupełnie nowych obiektów.

W obecnej chwili na odcinku Jadachy – Dęba Rozalin konstrukcje dwóch mostów w kilometrach 7,362 i 8,149 są zazbrojone, a szalunki skrzydeł zalane betonem, zaś przepustu w kilometrze 10,741 jest zazbrajany i częsciowo oszalowany.


Fot. 1. Oszalowana konstrukcja przepustu w kilometrze 10,741

Na odcinku Cmolas-Kolbuszowa w miejscu starych przepustów z kręgów betonowych pojawiły się nowe konstrukcje wykonane z żelbetowych półfabrykatów, zabudowanych na zbrojonej stopie betonowej. Z uwagi na duży przybór wody prace przy przepuście w kilometrze 32,585 zostały przerwane. Zdążono jedynie posadowić półfabrykaty.


Fot. 2. Przepust w kilometrze 32,585

Po wykonaniu zbrojenia zalana będzie stopa betonowa pod prefabrykaty przepustu w kilometrze 33,258. W tej lokalizacji prace są najmniej zaawansowane, ze względu na trudne położenie obiektu, gdzie zdecydowano się na demontaż dłuższego odcinka toru, aby poprawić dojazd dla ciężkich maszyn.

Na południowej stronie osuwiska od kilometra 33,700 do 33,800, po wcześniejszym wykonaniu podstawy kamienno-betonowej, odtwarzany jest nasyp, na spodzie którego ułożono warstwy geowółkniny i geosiatki. Na początku bieżącego tygodnia rozpoczęto usuwanie nasypu po północnej części osuwiska, przez które przebiega droga gminna Dubas-Zarębki-Werynia i ostatecznie zamknięto zlokalizowany na niej przejazd. Przepust w kilometrze 33,744 jest odbudowany, a powierzchnia zabezpieczona warstwą środka konserwującego. Trwają prace przy budowie skrzydeł.


Fot. 3. Osuwisko w Zarębkach, a w oddali przepust w kilometrze 33,744

Następne osuwisko od kilometra 35,300 do 35,400 ma przygotowaną podstawę kamienno-betonową i wkrótce rozpocznie się usypywanie nasypu. Konstrukcja przepustu w kilometrze 35,305 jest prawie całkowicie gotowa, a szalunki skrzydeł zalane są betonem. Podobnie ma się sytuacja na przepuście w kilometrze 35,974.


Fot. 4. Osuwisko w Kolbuszowej Dolnej, a oddali przepust w kilometrze 35,305

Według tablic informacyjnych ustawionych przy obiektach, ostateczne zakończenie robót na odcinku Jadachy – Dęba Rozalin planowane jest na dzień 3 lipca, a na odcinku Cmolas-Kolbuszowa 18 lipca 2008 roku.
Zdjęcia: Dariusz Krysztofiak
Źródło: informacja własna