Dęba Rozalin – ruszyła modernizacja stacji

Darek Krysztofiak   17 października 2012   Możliwość komentowania Dęba Rozalin – ruszyła modernizacja stacji została wyłączona

Bardzo długo czekaliśmy na chwilę, gdy „padnie” ostatni niezmodernizowany bastion linii kolejowej numer 71, jakim była stacja Dęba Rozalin.

Rozpoczęcie robót ciągle przekładano, prace miały się rozpocząć już pod koniec czerwca bieżącego roku, następnie przełożono je na początek września, a w rzeczywistości ciężki sprzęt pojawił się na stacji dopiero 14 września. Za TLK Hetman komunikację zastępczą wprowadzono od dnia 3 września na odcinku Rzeszów Główny – Stalowa Wola Rozwadów, sam skład jedzie objazdem przez Leżajsk, zaś za wszystkie pociągi REGIO spółki Przewozy Regionalne autobus kursuje od 10 września na odcinku Nowa Dęba – Tarnobrzeg. Wyjątkiem jest jedna para, za którą komunikację zastępczą wprowadzono na odcinku do samego Rozwadowa. Pociągi towarowe do terminalu paliw w Widełce dojeżdżają od strony Rzeszowa.

Na początku przy użyciu koparek i dźwigu przystąpiono do rozbiórki torów nr 1 i 2, a następnie bocznych. Równocześnie demontowano całą infrastrukturę techniczną, jak kable, latarnie oświetleniowe, czy urządzenia srk, rozebrano również peron. Odłączono też sygnalizację przejazdową na ul. Kościuszki w Nowej Dębie oraz rogatki na przejściach dla pieszych, które znajdują się w lesie. Na północnej głowicy stacji rozebrano przepust, przystąpiono też do budowy przejścia dla zwierząt pod torami oraz zburzono budynek nastawni wykonawczej.

Na przeciwko nastawni dysponującej powstaje nowy stumetrowy peron jednokrawędziowy.

Na dawnym placu ładunkowym po zachodniej stronie stacji gromadzone są materiały niezbędne do budowy, elementy odwodnienia oraz podkłady strunobetonowe, jak również tłuczeń, zaś po przeciwnej stronie usypano hałdy starego tłucznia zebranego po demontażu torów.

Pierwszy transport szyn długich dotarł do stacji Dęba Rozalin aż z Bydgoszczy i został rozładowany w rejonie toru głównego, tuż za semaforem wjazdowym od strony Kolbuszowej.

Priorytetem jest jak najszybsze przygotowanie toru numer 1 i 2 do prowadzenia ruchu pociągów, a tym samym umożliwienie krzyżowań. Na obecną chwilę trudno stwierdzić kiedy to nastąpi, jednakże należy mieć nadzieję, iż stanie się to do czasu, gdy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy 2012/2013. Jak informują inne media, na linii 71 pojawią się dwie nowe pary pociągów kategorii TLK.

Po przebudowie nowa stacja Dęba Rozalin będzie posiadać tor główny i 3 tory dodatkowe, a przebudowa łuku umożliwi przejazd po torze numer 1 z prędkością 120 km/h. Korzystniejsza lokalizacja nowego peronu wyposażonego w wiatę, oświetlenie i megafon z pewnością przyciągnie większą liczbę podróżnych. Wyremontowany zostanie przejazd kolejowy kategorii A na ulicy Kolejowej, który uzyska nową nawierzchnię i rogatki wyposażone w kamery TVU. Po zakończeniu wszystkich prac cała stacja ma zostać włączona do sterowania z LCS Kolbuszowa.

Głównym wykonawcą umowy jest firma LEONHARD WEISS GmbH & CO.KG Spółka Komandytowa Oddział w Polsce, za kwotę 28 660 371,65 PLN. Inwestycja finansowana jest z pieniędzy Funduszu Kolejowego i środków własnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.