„Petro” od Ocic

Darek Krysztofiak   28 lipca 2008   Możliwość komentowania „Petro” od Ocic została wyłączona

W dniu dzisiejszym po siedmioletniej przerwie, wznowiony został regularny ruch pociągów towarowych na szlaku Ocice-Dęba Rozalin-Kolbuszowa linii kolejowej nr 71 Ocice-Rzeszów.
Prace przy przygotowaniu tego odcinka do prowadzenia ruchu, rozpoczęto na początku bieżącego miesiąca na terenie Zakładów Linii Kolejowych w Lublinie i w Rzeszowie. Celem poprawienia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, wycięto krzaki w trójkątach widoczności.
W Dębie Rozalin zamontowano rogatki na przejeździe kategorii A nieopodal nastawni dysponującej, a w ramach polepszenia nawierzchni toru nr 1 wymieniono 500 sztuk podkładów drewnianych.

Fot. 2. Zamontowana rogatka na przejeździe kat. A w Nowej Dębie.

Fot. 3. Tor nr 1 stacji Dęba Rozalin w miejscu, gdzie wymieniono podkłady drewniane.

Przed stacją w Kolbuszowej od strony Ocic około 35,650 kilometra ustawiono świetlną tarczę ostrzegawczą oraz uruchomiono nieczynny i unieważniony semafor A1/2 tak, aby na stałe wyświetlał się na nim sygnał „Stój”.

Fot. 4. Tarcza ostrzegawcza ToA.

Ponieważ linia kolejowa była przez długi okres nieczynna w ubiegłym tygodniu przeprowadzono kampanię medialną, mającą na celu zwrócenie uwagi użytkowników dróg, a zwłaszcza kierowców, na zachowanie ostrożności przy przekraczaniu przejazdów kolejowych. Informacje pojawiły się w prasie, internecie, telegazecie TVP Rzeszów, a nawet na niedzielnych mszach świętych.

Dzisiaj przed godziną siódmą rano ze stacji Stalowa Wola Rozwadów Towarowy, odjechał pierwszy towarowy pociąg bocznicowy do terminalu paliw ORLEN Petro Tank w Widełce. Po godzinie ósmej zameldował się w Dębie Rozalin, a kilka minut po dziewiątej wjechał do stacji Kolbuszowa, skąd po dłuższym postoju wyruszył w dalszą drogę.

Fot. 5. „Niezniszczalny” ST44-859 i SM42-813 na popychu, ze składem beczek do Wiedłka ORLEN mijają Komorów.

Fot. 6. Skład podczas postoju w Kolbuszowej.

Pomiędzy Stalową Wolą Rozwadowem Towarowym a Widełką ORLEN mają kursować jedna lub dwie pary pociągów bocznicowych, a w razie potrzeby będzie uruchamiana kolejna. Pojadą one z prędkością maksymalną od Ocic do kilometra 14,900-60 km/h, od kilometra 14,900 do Kolbuszowej 40 km/h i od Kolbuszowej do Widełka ORLEN 30 km/h. Taka sytuacja ruchowa ma potrwać od dnia dzisiejszego do końca października bieżącego roku i jest związana z całkowitym zamknięciem dla ruchu odcinka Widełka-Rzeszów, gdzie prowadzone są prace przy przebudowie dziesięciu obiektów inżynieryjnych.
Zdjęcia: Fot. 2 Bartłomiej Samojeden, Fot. 1, 3, 4, 5, 6 Dariusz Krysztofiak
Źródło: informacja własna