150 lat kolei w Rzeszowie

Piotr Telega   21 września 2008   Możliwość komentowania 150 lat kolei w Rzeszowie została wyłączona

W dniach 20 i 21 września odbyła się w Rzeszowie impreza, bowiem miasto obchodzi jubileusz 150-lecia pierwszego przyjazdu pociągu do Rzeszowa. Z tej okazji przygotowano sporo atrakcji.
Niebywałą i chyba najlepszą był przyjazd pociągu retro złożonego z parowozu Ty2-911 i sześciu wagonów z lat 30. Skład pochodzi ze skansenu w Chabówce
W sobotę o godzinie 10 pociąg retro przejechał ze stacji Rzeszów Staroniwa do stacji Rzeszów, rozpoczynając tym samym obchody 150-lecia.


Fot.1 – Ty2-911 z pociągiem retro na stacji Rzeszów Staroniwa


Fot.2 – Skład retro przy peronie pierwszym rzeszowskiego dworca

Na peronie pierwszym witały go tłumy gości, a wszystkim przygrywała kolejowa orkiestra dęta.


Fot.3 – Występ kolejowej orkiestry dętej

W sobotę i niedzielę Ty2-911 z pociągiem retro odbył także kurs na trasie Rzeszów-Strzyżów-Rzeszów. Była to pierwsza okazja od kilkunastu lat do zobaczenia parowozu na tej linii. Chętnych nie brakowało, a bilety rozeszły się w ciągu 15 minut


Fot.4 – Ty2 z wagonami z lat 30 mija stację w Czudcu


Fot.5 – Pociąg retro na strzyżowskiej stacji


Fot.6 – Pociąg retro w drodze powrotnej do Rzeszowa mija stację w Czudcu

W budynku dworcowym w Rzeszowie, podobnie jak na dniach techniki kolejowej, wystawiono dla zwiedzających fotografie i zabytkowe eksponaty kolejowe.


Fot.7 – Wystawa fotografii i eksponatów kolejowych

Na rampie kolejowej zorganizowano natomiast wystawę lokomotyw, wagonów, sprzętu ratownictwa kolejowego. Oprócz lokomotyw SM42-663 i ET22-334, które gościły na wcześniejszych wystawach w Rzeszowie, tym razem można było zobaczyć także lokomotywy do tej pory nie wystawiane: SM48-092, ET21-456, ET41-143 i SU42-510


Fot.8 – Wystawa taboru kolejowego na rampie przy ul. Batorego


Fot.9 – Wystawa taboru kolejowego na rampie przy ul. Batorego

Wśród wystawionego taboru można było także zobaczyć specjalnie odnowioną na tę okazję TKt48-27, która do tej pory stała jako pomnik w okolicach starej parowozowni.


Fot.10 – Specjalnie odnowiona na tę okazję TKt48-27

Oprócz pokazów sprawności SOK czy zwiedzania nastawni dysponującej w Rzeszowie, które stały się już standardem w tego typu imprezach, można było także zobaczyć kilka ciekawych wystaw.
Na arkadach rzeszowskiego ratusza wystawiono zabytkowe fotografie z lat 70 i 80, przedstawiające prace rzeszowskiej parowozowni, wystawę o historii kolei żelaznych na Rzeszowszczyźnie w gmachu biblioteki wojewódzkiej. Jednak najlepszą popularnością cieszyła się wystawa hiperrealistycznej makiety modułowej, pokazywana po raz pierwszy w Rzeszowie przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych z Gdyni


Fot.11 – Makieta modułowa


Fot.12 – Makieta modułowa


Fot.13 – Makieta modułowa

Kto mimo deszczowej pogody zdecydował się przyjść w ten weekend na dworzec w Rzeszowie, na pewno nie żałował. Nam pozostaje mieć nadzieję że to nie ostatnia tego typu impreza w Rzeszowie. Należy także podkreślić, że z każdą tego typu organizowaną imprezą zainteresowanie jest coraz większe.
Zdjęcia: Piotr Telega
Źródło: informacja własna