Przemyśl Główny – dworzec po remoncie

Krzysztof Dobrzański   1 kwietnia 2012   Możliwość komentowania Przemyśl Główny – dworzec po remoncie została wyłączona

Dworzec Główny w Przemyślu powstał w latach 1859-1860, swój neobarokowy, pałacowy charakter zyskał w wyniku przebudowy w 1895 roku, a po raz ostatni był remontowany w latach 1988-1995. Na początku bieżącego roku zakończył się remont trwający od drugiego kwartału 2010 r, przywracający temu okazałemu budynkowi dawną świetność.

Przemyśl Główny przed remontem

Stan dworca przed remontem, zdj. Lateralus, Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Prace, których koszt wyniósł 25 mln zł, odbyły się w ramach programu Robisię.eu,  inicjatywy PKP S.A.  i budżetu państwa, obejmującej łącznie 77 obiektów. Jednym z ich efektów była renowacja dworca w Tarnowie, który możemy podziwiać już od zeszłego roku. W Przemyślu prace prowadzone były przez przedsiębiorstwo BUDIMEX S.A. pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W ramach remontu dworzec zyskał odświeżoną elewację utrzymaną w kremowej kolorystyce. Nocą budynek zdobi i oświetla nowa iluminacja. Zakres prac we wnętrzu obiektu objął wymianę podłogi, drzwi i okien oraz odnowienie wszelkich detali, w tym złoceń, stiuków, herbów i obrazów. Odnowiono też toalety, przywrócono dawny układ ciągów komunikacyjnych dworca i dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bezpieczeństwa i porządku pilnuje monitoring.

Wśród opinii na temat efektu wykonanych prac dominują superlatywy. Dworzec odzyskał dawny blask, jest przy tym utrzymany w duchu epoki – można w nim poczuć klimat monarchii austro-węgierskiej. Troska o zachowanie oryginalnych detali wprost zachwyca. Cieniem na całym przedsięwzięciu kładzie się jedynie fakt, że wnętrza straszą pustką – do tej pory nie znaleźli się przedsiębiorcy chętni na świadczenie swoich usług podróżnym. Przyczyn zaistniałej sytuacji możemy się tylko domyślać. Od nowego blasku budynku odstaje też zagospodarowanie placu dworcowego, który w istocie jest wielkim parkingiem, sięgającym niemalże do samych ścian dworca, pozbawionym jakiejkolwiek małej architektury. Miejmy nadzieję że jest to sytuacja przejściowa i zarówno jeden jak i drugi problem zostaną z czasem rozwiązane.

Tym pozytywnym akcentem chciałbym w imieniu własnym i reszty Ekipy rozpocząć nowy rozdział w działalności naszego serwisu, który również został gruntownie odnowiony. Zachowaliśmy wszystkie stare artykuły, poprawiając przy tym funkcjonalność, oferując np. możliwość wyszukiwania treści. To też dobry moment żeby podziękować wszystkim tym, którzy regularnie do nas zaglądają. Miejmy nadzieję że jeszcze wiele razy przyjdzie nam opisywać pozytywne zmiany w kolejowym krajobrazie naszego regionu.