Jasło – „Francuz” odjechał

Tomasz Machowski   15 kwietnia 2012   Możliwość komentowania Jasło – „Francuz” odjechał została wyłączona

29 marca b.r. jasielską stację opuścił „francuz”, czyli dwuosiowy, kryty wagon towarowy produkcji francuskiej, datowany na początek XX wieku. Do niedawna wagon stał zapomniany na tyłach byłej lokomotywowni w Jaśle, gdzie narażony był na działanie warunków atmosferycznych i dewastację. Eksponatem zainteresowali się miłośnicy kolei zrzeszeni w Towarzystwie Kolei Wielkopolskiej, doprowadzając do przewiezienia go do Jarocina. Tam, w prowadzonym siłami TKW muzeum – parowozowni, pojazd wkrótce doczeka się remontu.


Stan techniczny wagonu nie pozwalał na przewiezienie go po torach. Co więcej, pojazd stał na torze odciętym od reszty jasielskiej stacji. Do załadunku i transportu użyto zatem dźwigu i platformy samochodowej.

Przekazanie cennego eksponatu pod skrzydła pasjonatów jest bez wątpienia pozytywnym zjawiskiem. Niemniej jednak, z punktu widzenia Podkarpacia, czyli regionu nastawionego na promocję poprzez turystykę jest to bezpowrotna utrata zabytku, którego posiadanie już dawno powinno być należycie wykorzystane.