W sobotę 26 października 2013 na stacji Przemyśl Główny pojawił się nietypowy skład złożony z czterech wagonów i EP09-028 oklejonej na biało. Wydarzenie to rozpoczęło serię prezentacji taboru zmodernizowanego pod kątem trasy Przemyśl-Szczecin dla szerszej publiczności.
Wagony, które przewoźnik zdecydował się zaprezentować, to dwie bezprzedziałowe „dwójki”, wagon barowy i dostępny wyłącznie dla dziennikarzy oraz pracowników PKP InterCity wagon konferencyjny. W kolejności za lokomotywą:
- B7bnopuz typu 168A o nr inw. 50 51 28-70 023-2 przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych,
- B7nopuvz typu 111Arow nr inw. 61 51 84-70 073-5 z przedziałem do przewozu rowerów i nart,
- WRnouz typu 113Aa nr inw. 50 51 88-70 206-0,
- ASamnouz typu 507A 61 51 89-90 001-7 (po przebudowie w 2006 r.).
Wagony rowerowy i barowy zostały zmodernizowane przez firmę PESA Bydgoszcz, wagon dla niepełnosprawnych zaś – Newag Nowy Sącz. Wszystkie trzy przystosowane są do prędkości 160 km/h, posiadają klimatyzację, drzwi boczne odskokowo-przesuwne, otwierane pneumatycznie drzwi międzywagonowe, elektroniczne tablice relacyjne, okna wklejane w pudło i zamknięty układ sanitarny. W „dwójkach” zainstalowano gniazdka elektryczne dla pasażerów – po jednym na każde miejsce siedzące. Dodatkowo wagon z Nowego Sącza wyróżnia się nowoczesnym, kolorowym oświetleniem liniowym LED sufitu.
Żaden z zaprezentowanych nowozmodernizowanych wagonów nie jest jednak fabrycznie nowy. Od produkowanego obecnie taboru odróżnia je przede wszystkim długość 24,5 m wobec standardowych dziś 26,4 m, anachroniczny układ biegowy z wózkami 4ANc (bez hamulców tarczowych czy hydraulicznych tłumików drgań przytwierdzonych do pudła wagonu), czy osłony przejść międzywagonowych w postaci wałków gumowych zamiast osłon ciśnieniowo szczelnych. Do minusów należy również zaliczyć skromny system informacji pasażerskiej wewnątrz w postaci diodowych wyświetlaczy – dwóch na cały wagon. Trzeba jednak pamiętać, że tabor ten przeznaczony jest dla pociągów kategorii TLK, więc różnica, również estetyczna, nawet między wagonami zmodernizowanymi kilka lat temu jeszcze dla spółki PKP Przewozy Regionalne a tym, co zaprezentowano, jest ogromna.
Z zamówionych 218 modernizacji, do tej pory do eksploatacji weszło 68 przebudowanych wagonów, które już od lipca można spotkać w kilku składach TLK docierających do Przemyśla. Wartość całego projektu to 602,7 mln zł, z tego 232,4 mln zł pochodzi z funduszu Unii Europejskiej Infrastruktura i Środowisko.
Punktualnie o 15:01 prezentowany skład jako pociąg 3354 „Odnowa taboru PKP IC” wyruszył do Krakowa, by wziąć udział w kolejnych prezentacjach: w Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Mimo że zabrakło wagonów przedziałowych oraz 1 klasy, taką formę promocji kolei, która na Podkarpaciu jest nowością, można ocenić bardzo pozytywnie.