Nowe szynobusy dla Podkarpacia

Darek Krysztofiak   11 stycznia 2011   Możliwość komentowania Nowe szynobusy dla Podkarpacia została wyłączona

Nareszcie przyjechały nowe szynobusy dla województwa podkarpackiego. Choć dużo wcześniej można było odnaleźć ich zdjęcia w internecie samego pudła, a następnie pod koniec grudnia ubiegłego roku, uchwycono jeden z autobusów szynowych na testach pod Bydgoszczą, to dokładna data ich dostarczenia była niepewna.
Co ciekawe przez Polskę tandem złożony z dwóch szynobusów przejechał praktycznie niezauważony przez Miłośników Kolei, jednak tuż po przekroczeniu północnych rubieży województwa około godziny 14-ej dnia 30 grudnia ubiegłego roku, zobaczył je jeden z użytkowników naszego ideaboxa – Przemek19840 o czym niezwłocznie napisał.
W Sylwestrowe przedpołudnie osobiście wybrałem się do Rzeszowa, aby obejrzeć nowe nabytki Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, które w użytkowanie przekazano Podkarpackiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych. W tym czasie sprawdzano SA135-012 jeżdżąc nim pod szopą, zaś SA135-010 stał wewnątrz hali.

Ostatecznie nowe szynobusy wyjechały na szlaki do Horyńca Zdroju i Zagórza kilka dni po Nowym Roku.
Autobusy szynowe typu SA135 wyprodukowane przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim są klimatyzowane , posiadają system informacji audiowizualnej, 60 miejsc siedzących i mogą rozwijać prędkość do 120 km/h. Przystosowano je do przewożenia osób niepełnosprawnych dzięki obniżonej podłodze w części pojazdu, platformy wjazdowej i WC z poręczami.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 za kwotę 24.400.000,00 PLN, którą osiągnięto po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym, zamówiono ogółem pięć takich szynobusów. Jest to pierwszy tak duży zakup taboru, użytkowane wcześniej autobusy szynowe pojawiły się w 2004 roku, dwa typu SA109 i dwa SA103 w 2005 roku. Należy mieć nadzieję, iż będą one mniej awaryjne niż poprzednie i zniknie wreszcie widmo autobusowej komunikacji zastępczej, dzięki posiadanej rezerwie pojazdów.
Zdjęcia: Dariusz Krysztofiak
Źródło: informacja własna