Kolbuszowa – Przyjechało drugie wahadło z kamieniem

Darek Krysztofiak   29 maja 2007   Możliwość komentowania Kolbuszowa – Przyjechało drugie wahadło z kamieniem została wyłączona

Przed dwoma tygodniami do Kolbuszowej przyjechało pierwsze wahadło z kamieniem przeznaczonym do utwardzenia dróg na terenie Gminy Kolbuszowa. Ponieważ fakt samego przyjazdu i manewrów na stacji nie został uwieczniony na łamach naszych aktualności, dziś postanowiłem to naprawić w związku z przyjazdem kolejnego transportu.
Ładowne wagony z kamieniołomu w Klęczanach koło Nowego Sącza dotarły na stację Rzeszów Staroniwa już w niedzielę. W dniu dzisiejszym około godziny 8:00 wyruszyły do Kolbuszowej jako pociąg TKMSc 850. Ponieważ stały rozkład jazdy pociągów towarowych obowiązuje do bocznicy szlakowej Widełka Orlen, od tego posterunku jazda odbywała się w ramach indywidualnego rozkładu jazdy, zaś numer pociągu zmienił się na TKMSc 330386. O godzinie 9:20 SM48-109 z dziesięcioma węglarkami na haku dotarła do stacji Kolbuszowa.

Manewry rozpoczęte chwilę później polegały na wyciągnięciu składu za rozjazd nr 2, co wiązało się z wcześniejszym usunięciem tarczy D1 z głównego toru i wjazdu lokomotywy na przejazd na ulicy Sokołowskiej. Po przełożeniu rozjazdu nr 2 na kierunek zwrotny wagony zostały wepchane na tor nr 9 przy placu ładunkowym.


„Tamara” po odczepieniu od węglarek, powróciła na tor nr 1, z którego o godzinie 9:40 odjechała do Rzeszowa, natomiast ładowarki przystąpiły do przeładunku kruszywa na ciężarówki.

Jak nieoficjalnie się dowiedziałem transportem kolejowym zainteresowani są wójtowie okolicznych gmin i lokalni przedsiębiorcy. Warto również dodać, iż przewiezienie pociągiem tej ilości surowca z oddalonego o około 160 kilometrów kamieniołomu, jest nie tylko tańsze, ale przede wszystkim bardziej ekologiczne niż użycie do tego ciężkich TIRów.
Do Kolbuszowej przyjedzie jeszcze pięć takich wahadeł.

Zdjęcia: Dariusz Krysztofiak
Źródło: informacja własna