Hrubieszów: powstaje sekcja miłośników dawnej wąskotorówki

Artur Pawłowski   24 stycznia 2007   Możliwość komentowania Hrubieszów: powstaje sekcja miłośników dawnej wąskotorówki została wyłączona

Dziś trudno w to uwierzyć, ale jeszcze nie tak dawno temu w rejonie Hrubieszowa istniała cała sieć kolejek wąskotorowych. Pierwsze trasy powstawały już w II połowie XIX w., później sieć miała styczność nie tylko z normalnotorową linią Zawada – Hrubieszów (choćby w Werbkowicach), ale także z odległym szlakiem Rawa Ruska – Sokal (w Uchnowie).
Sieć kolejek z czasem systematycznie ograniczano, a ruch ostatecznie wstrzymano na początku ostatniej dekady XX w. Ostatnią użytkowaną w regularnym ruchu linią pasażerską był szlak Werbkowice – Hrubieszów – Strzyżów. W 1992 r. ocalałe fragmenty torowiska wpisano na listę zabytków, co nie powstrzymało jednak szybkiej dewastacji infrastruktury.
Ale jest szansa na poprawę. Przy Towarzystwie Regionalnym Hrubieszowskim powstaje Sekcja Miłośników Hrubieszowskiej Kolei Dojazdowej. Zebranie założycielskie Sekcji odbędzie się 17 II 2007 r. o godz. 11.00 w siedzibie Muzeum w dworku du Chateau w Hrubieszowie (ul. 3 Maja 11).

Zdjęcia: TVP3
Źródło:

informacja własna