Podsumowanie prac na szlaku Rzeszów – Kolbuszowa

Darek Krysztofiak   26 lutego 2007   Możliwość komentowania Podsumowanie prac na szlaku Rzeszów – Kolbuszowa została wyłączona

Od 15 maja do września ubiegłego roku trwała wycinka krzaków rosnących na torach pomiędzy Widełką a Zarębkami, którą zorganizowała Gmina Kolbuszowa, a we wrześniu i październiku rzeszowski oddział PLK oczyścił odcinek Rzeszów — Widełka.
W dniu 3 października 2006 roku rozpoczął się pierwszy etap prac na szlaku Rzeszów — Kolbuszowa, których głównym celem było umożliwienie przywrócenia ruchu pasażerskiego na powyższym odcinku linii kolejowej nr 71 Ocice — Rzeszów.
Na szlaku pomiędzy Kolbuszową a Rzeszowem ułożono 2,9 km nowego toru od 37,8 do 39,7 kilometra i od 40,7 do 41,7 kilometra. W kilku miejscach wymieniono podkłady drewniane, na dwóch przejazdach betonowe płyty. Zbudowano sygnalizację samoczynną na przejeździe w Wojkowie w 40,046 km linii i na ul. Miłocińskiej w Rzeszowie półrogatki z kamerami ( urządzenia TVU) w 63,824 km. Dokonano wymiany czujników na SPA1 przejazdu z samoczynną sygnalizacją w Borze w 56,534 km, uzupełniono również niezbędne oznakowanie na szlaku. Wyremontowano przepust w 38,301 km, zaś most w kilometrze 39,354 w dniu 2 stycznia br. po wykonaniu próby obciążeniowej został oddany do użytku, jednak nadal trwają na nim drobne prace.
Na stacji w Kolbuszowej wykoszono peron i zamontowano trzy lampy na słupach oświetleniowych. Odnowiono elewacją budynku dworca i wyremontowano dach. Wymieniono 300 sztuk podkładów drewnianych w torze głównym pomiędzy 36,9 a 37,6 kilometrem oraz półrozjazdy w rozjazdach nr 1 i 14.


Wymieniona iglica i opornica rozjazdu nr 14 stacji w Kolbuszowej

Odbudowano urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wykonano remont nastawni dysponującej połączony z jej przebudową, a ze zdewastowanej nastawni wykonawczej zdemontowano urządzenia srk.
Na stacji w Głogowie Małopolskim wykoszono peron, odnowiono elewację dworca i wykonano remont dachu. Wymieniono 670 sztuk podkładów drewnianych w torze głównym pomiędzy 53,9 a 54,6 kilometrem oraz półrozjazdy w rozjazdach nr 1 i 12, a w rozjazdach nr 2 i 13 drewniane podrozjezdnice. Zmodernizowane zostały urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a z nastawni wykonawczej usunięto urządzenia srk.
W Widełce gdzie odgałęzia się bocznica szlakowa „Widełka ORLEN” prowadząca do terminalu paliw, zamontowano nowy rozjazd na podrozjezdnicach strunobetonowych i wybudowano żeberko ochronne.
W związku z brakiem możliwości dojazdu do stacji Kolbuszowa po rozpoczęciu prac na moście w kilometrze 39,354, w listopadzie wycięto krzaki rosnące na szlaku pomiędzy Dębą Rozalin a Kolbuszową.
W bieżącym roku należy się spodziewać, iż podjęte zostaną dalsze prace związane z remontem linii 71, gdyż dzięki senackiej poprawce w tegorocznym budżecie państwa zarezerwowana została kwota w wysokości 47.917.00 zł.
Od 1 marca 2007 roku uruchomione zostanie połączenie kolejowe pomiędzy Rzeszowem a Kolbuszową. Pociągi osobowe odjadą z rzeszowskiego dworca do Kolbuszowej o godzinie 5:44, 13:40, 15:50, a w przeciwnym kierunku wyruszą z Kolbuszowej o 6:40, 14:35 i 16:45. Skład zestawiony zostanie z lokomotywy spalinowej (prawdopodobnie serii SU42) i wagonu pasażerskiego drugiej klasy.

Zdjęcia: Dariusz Krysztofiak
Źródło: informacja własna