Dzień Techniki Kolejowej w Rzeszowie

Krzysztof Dobrzański   7 czerwca 2009   Możliwość komentowania Dzień Techniki Kolejowej w Rzeszowie została wyłączona

W dniach 5-6 czerwca w 22 miastach Polski odbyły się Dni Techniki Kolejowej. Na Podkarpaciu impreza miała miejsce 6 czerwca na stacji Rzeszów Główny. Jak zwykle przy tego typu okazjach, zaprezentowały się spółki Grupy PKP, zorganizowano wystawę taboru, liczne atrakcje dla dzieci i pokaz tresury psów SOK. Swój wkład w organizację imprezy mieli także miłośnicy kolei.

Na stoiskach przedsiębiorstw kolejowych można było zapoznać się z ofertą przewozową PKP PR, skorzystać z internetu dostarczanego przez Telekom, czy poznać plany modernizacji linii kolejowych oraz zobaczyć zdjęcia edukacyjne kampanii Bezpieczny Przejazd. Zorganizowano również zwiedzanie nastawni dysponującej.

Na wystawie taboru, zlokalizowanej wzdłuż peronu I, zaprezentowano: ET22-499, SM42-678 i SM48-107 (dwie ostatnie w najnowszym malowaniu PKP Cargo), ponadto sprzęt PKP PLK (pociąg ratownictwa technicznego, żuraw EDK1000, Unistar) oraz trzy wagony towarowe (Eaos, „gruszki”, kryty). Jeśli chodzi o tabor pasażerski, podstawiono SU42-510 (w aktualnym malowaniu spółki Przewozy Regionalne) z wagonem Bmnopux i skład ten manewrował po stacji wożąc wszystkich chętnych.

Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Dróg Żelaznych zorganizowało własne stoisko, na oddalonej nieco od dworca dawnej rampie towarowej, w sąsiedztwie parowozu-pomnika TKt48-27. Na stoisku tym zgromadzono nieco eksponatów (stary zegar, mundur, stanowisko do zapowiadania pociągów), ale główną atrakcją była drezyna ręczna, którą można się było poruszać po torze wzdłuż rampy.

My zaś przygotowaliśmy wystawę zdjęć twórców i sympatyków naszego portalu, ukazującą piękno i różnorodność kolei na Podkarpaciu zarówno obecnie, jak i dawniej. Wystawa stanęła w świeżo wyremontowanym holu dworca i przyciągała uwagę gości imprezy oraz podróżnych.

Mimo zdecydowanie niesprzyjającej pogody, zainteresowanie wszystkimi atrakcjami było duże, ale nie na tyle, żeby ktokolwiek ze zwiedzających musiał z czegoś zrezygnować. Można oczywiście narzekać, że nie była to już 3-dniowa impreza, jak w minionych latach, ale z drugiej strony to właśnie w sobotę między 10:00 a 17:00 frekwencja jest największa i jest to czas w zupełności wystarczający na zaliczenie wszystkich punktów programu. Miejmy nadzieję, że w 2010 roku będzie równie fajnie.
Zdjęcia: Krzysztof Dobrzański
Źródło: http://pkp.pl/, informacja własna