Charzewice – przyszedł czas na łącznicę?

Adrian Karwat   22 października 2009   Możliwość komentowania Charzewice – przyszedł czas na łącznicę? została wyłączona

Sądząc po wydarzeniach w czasie ostatnich kilkunastu lat w Polsce wydawać się mogło, że tytuł artykułu mógłby oznaczać tylko jedno: fizyczną likwidację niespełna kilometrowego szlaku, łączącego linię Lublin – Stalowa Wola Rozwadów ze stacją Stalowa Wola Rozwadów Towarowy, bez potrzeby zmiany czoła pociągu na stacji osobowej w Rozwadowie.

Tak się jednak prawdopodobnie nie stanie, gdyż dla realizacji budowy nowego połączenia Rzeszów – Warszawa tymczasowo wytypowana została linia, biegnąca przez Stalową Wolę, Lublin i Dęblin. W tym celu planowana jest realizacja odbudowy do stanu używalności łącznicy, omijającej Rozwadów. To rozwiązanie będzie służyć prawdopodobnie do czasu modernizacji odcinka Sandomierz – Skarżsko Kamienna – Radom – Warszawa, a znając polskie realia będzie to trwało zapewne dosyć długo.

Przyglądnijmy się jednak założeniom odbudowy, które opublikowane zostały w dokumentach przetargowych na realizację tego zadania. Łącznica odgałęzia się na posterunku Charzewice, który został zlikwidowany fizycznie w 1995 roku (ruina nastawni stała jeszcze w 2004). Po posterunku pozostał jedynie rozjazd w torze szlakowym Lipa – Stalowa Wola Rozwadów. W ramach prac planuje się odbudowę urządzeń SRK (mikroprocesorowych, umieszczonych w kontenerze ze stanowiskiem awaryjnym, a sterowanych stale z nastawni „Ro”, stacji Stalowa Wola Rozwadów), podbicie i wymianę części rozjazdu nr 1, zabudowę żeberka ochronnego. Nawierzchnia łącznicy nie zostanie kompleksowo wymieniona – zabudowane zostaną staroużyteczne szyny 60E1, podkłady drewniane oraz oczyszczona podsypka. Co ciekawe, nie przewiduje się zabudowy urządzeń przejazdowych na przejeździe w km 0,800 (ul. Sandomierska), a jedynie odbudowę przejazdu wraz z płytami przejazdowymi. Na stacji Stalowa Wola Rozwadów Towarowy zabudowany zostanie nowy wjazdowy semafor świetlny, wraz z sygnalizatorami powtarzającymi. Prace obejmą też remont rozjazdu nr 43 w stacji.

A tak w 2008 roku przedstawiała się łącznica nr 565:

Fot. 1. Rozjazd na dawnym podg Charzewice.

Fot. 2. Widok z wiaduktu obwodnicy na tory linii 68 i łącznicy.

Fot. 3. Zarośnięty tor…

Fot. 4. Widok z przejazdu w kierunku Rozwadowa Towarowego.

Czy jednak do końca należy się cieszyć z planowanej inwestycji? Rewitalizacja linii kolejowej, nawet tak krótkiej, powinna wszak cieszyć. Zapewne lepsze to, niż likwidacja kolejnych „niepotrzebnych torów”. Jak widać jednak, nowe połączenie pasażerskie ominie Stalową Wolę – drugie co do wielkości miasto w województwie i generator dużych potoków pasażerskich.
Zdjęcia: Adrian Karwat
Źródło: informacja własnam, materiały przetargowe PKP PLK