Impuls na Niedźwiadku, czyli nowy pociąg elektryczny na Podkarpaciu

Krzysztof Dobrzański   15 grudnia 2013   Możliwość komentowania Impuls na Niedźwiadku, czyli nowy pociąg elektryczny na Podkarpaciu została wyłączona

13 grudnia 2013 r. odbyło się uroczyste przekazanie nowego zespołu trakcyjnego Podkarpackiemu Zakładowi Przewozów Regionalnych w Rzeszowie, zakupionego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Dla mediów i przedstawicieli władz zorganizowana została prezentacja składu połączona z jazdą testową. Przed godziną 13:00 Impuls podstawiony przy peronie pierwszym dworca Rzeszów Główny wyruszył z pierwszymi pasażerami do Rudnej Wielkiej. Na pokładzie znalazł się również prezes zarządu nowosądeckiego Newagu, Zbigniew Konieczek, przedstawiciel producenta 36WE-001, który w rozmowie z dziennikarzami podkreślał zalety nowego pociągu. Dzięki niedawnej modernizacji szlaku Rudna Wielka – Rzeszów Zachodni mogliśmy pomknąć z prędkością 120 km/h. Powrót na rzeszowski dworzec połączony był z wjazdem w perony z przerwaniem biało czerwonej wstęgi oraz poświęceniem składu. Następnie odbył się przejazd promocyjny do stacji Rzeszów Staroniwa i z powrotem, w którym mógł wziąć udział każdy chętny.

36WE-001 to pierwszy elektryczny zespół trakcyjny drugiej generacji (obejmującej EZT produkowane w Polsce od 2004 r.) dostarczony dla województwa Podkarpackiego. Składa się z trzech członów opartych na czterech wózkach, z których dwa skrajne są napędowymi, pozostałe zaś – wózkami tocznymi typu Jacobsa, na których oparte są sąsiadujące człony. Pojazd posiada rozruch impulsowy IGBT, hamulce tarczowe, niską podłogę (76 cm ponad główkę szyny), jednoprzestrzenne wnętrze i 3 pary drzwi odskokowo-przesuwnych. Jego moc ciągła to 1600 kW, prędkość konstrukcyjna 176 km/h, a eksploatacyjna – 160 km/h. Jest on wyposażony w 170 wygodnych foteli i liczne udogodnienia dla pasażerów, takie jak klimatyzacja, toaleta bez barier dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, z zamkniętą instalacją sanitarną i przewijakiem dla niemowląt, przestrzeń dla rowerów, gniazdka elektryczne dla podróżnych, system informacji wizualnej w postaci ekranów LCD i LED, automaty biletowe oraz internet bezprzewodowy. Ponadto wnętrze posiada niebezpośrednie oświetlenie LED i monitoring.
Impuls jest pierwszym pojazdem szynowym, który otrzymał malowanie zgodne z Księgą Marki Województwa Podkarpackiego, a więc barwy nawiązujące do logo województwa: biel, zieleń i błękit. Na wniosek fundacji „Serce bez granic” władze województwa zgodziły się by skład otrzymał imię zmarłego w 2007 r. kardynała A. Kozłowieckiego, urodzonego w Hucie Komorowskiej byłego więźnia Auschwitz i Dachau, do końca życia pracującego na misjach w Afryce – stąd obecność godła kardynała na pudle.
Od samego ogłoszenia przetargu nie zabrakło głosów, że 16 mln zł. wydane na fabrycznie nowy zespół trakcyjny można było wykorzystać modernizując do zbliżonego standardu co najmniej dwie z posiadanych przez Podkarpacki ZPR jednostek serii EN57. Nie należy jednak zapominać, że wydłużyłoby to ich żywot o relatywnie krótki okres, nie dając przy tym takich korzyści jak niska podłoga i wysoka prędkość eksploatacyjna, o komforcie podróży nie wspominając.
36WE-001 został skierowany na trasę Przemyśl-Rzeszów do obsługi m.in. przyspieszonego pociągu REGIO „Niedźwiadek” (nazwa została wybrana w ogłoszonym przez przewoźnika konkursie). Całą trasę pociąg pokona w 1 godz. 21 min (do Rzeszowa) / 1 godz. 18 min. (do Przemyśla).
Pierwszy nowoczesny pociąg elektryczny otwiera serię dostaw nowego taboru, których można się spodziewać w najbliższych latach. Zgodnie z planem, od kwietnia 2014 do stycznia 2015 Podkarpacie powinno otrzymać dwa dwuczłonowe EZT z Nowego Sącza i trzy trójczłonowe z Nowego Sącza oraz Bydgoszczy, co rodzi nadzieję na radykalną poprawę warunków podróżowania na liniach zelektryfikowanych.

Tekst: Dariusz Krysztofiak, Krzysztof Dobrzański
Zdjęcia: Dariusz Krysztofiak
Źródła: Forum Polskich Wieżowców, Transportszynowy.pl, Kurier Kolejowy, Rynek Kolejowy, Przewozy Regionalne